logo Green Bay West Green Bay West
Wrestling Varsity Schedule    (as of 02-17-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Thursday, Nov 29, 2018
Match  6:30PM  Green Bay United vs. Kewaunee  Green Bay West High School
West Gym Large
 
       
Weigh-ins at 5:30, JV at 6 p.m., Varsity at 6:30 p.m.
Saturday, Dec 1, 2018
Invitational  9:30AM  Away vs. East Troy,
Baraboo,
Oconomowoc,
Union Grove,
Waterford,
Cedarburg,
Mukwonago,
West Allis Central,
Milton,
Kenosha Indian Trails 
East Troy High School         
Howard/Manley Duals
Thursday, Dec 6, 2018
Match  6:30PM  Green Bay United vs. New London  Green Bay West High School
West Gym Large
 
       
Saturday, Dec 8, 2018
Invitational  9:15AM  Away vs. Bay Port,
Appleton North,
Ashwaubenon,
Brookfield East,
De Pere,
Denmark,
East Troy,
Elkhorn,
Franklin,
Green Bay Preble,
Luxemburg-Casco,
Mishicot 2015-16,
Mukwonago,
Muskego,
Oconto Falls,
Oshkosh West,
Pewaukee,
Rhinelander,
Southern Door,
Sparta,
West De Pere,
Wrightstown 
Bay Port High School         
Tuesday, Dec 11, 2018
Match  7:00PM  Green Bay United vs. Mishicot 2015-16  Mishicot High School         
Weigh-ins at 6:00pm JV matches at 6:30 if needed
Thursday, Dec 13, 2018
Match  6:30PM  Green Bay United vs. Shawano Community  Shawano Community High School         
Saturday, Dec 15, 2018
Tournament  9:30AM  Green Bay United vs. Shawano Community  Shawano Community High School         
Friday, Dec 28, 2018
Invitational  9:30AM  Away vs. Lourdes Academy,
Chippewa Falls,
Hartford Union,
Watertown,
West Bend West,
Racine Park,
Tomahawk,
Fond du Lac,
Oshkosh North,
Neenah,
Menasha,
Antigo,
Mosinee,
Slinger,
Germantown,
West De Pere,
Valders,
Stevens Point Area,
Cedarburg,
Edgar,
Pittsville,
Amherst,
Ashwaubenon,
Berlin,
Bonduel,
Campbellsport,
Chilton,
Coleman,
Elcho,
Grafton,
Green Bay Preble,
Hortonville,
Laconia,
Lena,
Lomira,
Mishicot 2015-16,
Monona Grove,
North Fond du Lac,
Omro,
Peshtigo,
Random Lake,
Ripon,
Sturgeon Bay,
Laona-Wabeno,
Waupaca,
Wautoma,
West Allis Nathan Hale,
Whitefish Bay,
Winneconne,
Manitowoc Lincoln HS,
Wilmot Union,
Belleville,
Deerfield,
Luxemburg-Casco 
Kolf Sports Center Field House         
Saturday, Jan 5, 2019
Tournament  8:00AM  Green Bay United vs. Appleton West,
Cedarburg,
De Pere,
Laconia,
Madison East,
Manitowoc Lincoln HS,
Peshtigo,
Waupun 
Green Bay West High School
West Gym Large
 
       
Weigh-ins 8 AM, Coaches' Meeting 8:30 AM, Round 1 9:30 AM
Friday, Jan 18, 2019
Match  5:30PM  Green Bay United vs. West De Pere,
Menasha,
Xavier 
West De Pere High School         
Each team has 3 duals. Round 1: WDP-GB United, Menasha-X Round 2: WDP-Menasha, GB United-X Round 3: WDP-X, GB United-Menasha
Tuesday, Jan 22, 2019
Match  6:30PM  Green Bay United vs. Marinette  Green Bay West High School
West Gym Large
 
       
 (Rescheduled to 01-28-19)
Weigh-Ins: 5:30 pm JV: 6:00 pm Varsity: 6:30 pm
Saturday, Jan 26, 2019
Invitational  6:00AM  Away vs. Sturgeon Bay,
Oshkosh North,
Valders,
Little Chute, WI,
Milwaukee Marshall,
Amherst,
De Pere,
Denmark,
Florence,
Freedom,
Gillett,
Menominee Indian,
New Holstein,
Lourdes Academy,
Sturgeon Bay,
Two Rivers,
Oconto,
Iron Mountain,
Crivitz,
Wrightstown 
Sturgeon Bay High School         
Monday, Jan 28, 2019
Match  6:30PM  Green Bay United vs. Marinette  Green Bay West High School
West Gym Large
 
       
 (Rescheduled to 01-28-19)
Weigh-Ins: 5:30 pm JV: 6:00 pm Varsity: 6:30 pm
Thursday, Jan 31, 2019
Match  6:30PM  Green Bay United vs. Seymour  Seymour High School         
 (Rescheduled to 02-01-19)
Senior Night
Friday, Feb 1, 2019
Match  6:30PM  Green Bay United vs. Seymour  Seymour High School         
 (Rescheduled from 01-31-19)
Senior Night
Saturday, Feb 16, 2019
WIAA Sectionals  10:30AM  Green Bay United vs. Appleton North  Appleton North High School